İSTİFA DEPREMİ

Gaziantep'te geçtiğimiz günlerde yapılan Büyükler Halkoyunları yarışmasında Bingöl ekibinin Gaziantepli hakemlere saldırmasının ardından gelinen süreçte alınan kararla Gaziantep'i halk oyunları federasyonunda ve çeşitli kollarında temsil eden tam 11 kişi istifa etti.

Büyütmek için resme tıklayın

Gaziantep'te geçtiğimiz günlerde yapılan Büyükler Halkoyunları yarışmasında Bingöl ekibinin Gaziantepli hakemlere saldırmasının ardından gelinen süreçte alınan kararla Gaziantep'i halk oyunları federasyonunda ve çeşitli kollarında temsil eden tam 11 kişi istifa etti.

GAZİANTEP HALK OYUNLARI PAYLAŞIM PLATFORMUNDA YAPILAN AÇIKLAMA

DUYURU:
GAZİANTEP HALK OYUNLARI CAMİASI SON YAŞANAN OLAYLARDAN SONRA AŞAĞIDAKİ DEKLERASYONU YAYINLAYARAK TOPLU İSTİFA ETTİ.
TÜRKİYE HALK OYUNLARI CAMİASINA DEKLARASYON
​2001 öncesi yıllarda tüm Türkiye’de halk oyunları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından organize edilirken Gaziantep ilinin altın yılları sayısız Türkiye dereceleri geçmişimizde pırıldıyor. Ne zaman 2011 de TÜRKİYE HALK OYUNLARI FEDERASYONU kuruldu. Gaziantep ili kan kaybetmeye güçsüzleşmeye başladı. Artık yarışmalarda Gaziantep ilinin sahibi olmadığı gibi başarısızlıklarda arka arkaya gelmeye başlamıştı. Gaziantep ilinde halk oyunları kamuoyu nezdinde itibar kaybetmiş onlarca ekiplerin yarıştığı rekabetçi ruh kaybolmuş idi. Formalite icabı birkaç ekiple yapılan yarışmalar ve başarısız sonuçlar elde edilmeye başlamış il içinde anlamsız çekişmeler ve dedikodularla gündemde yerini koruyor, küçük bir mutlu azınlığın az olsun benim olsun mantığı ile işler yürüyor idi. Türkiye finallerine damga vuran Gaziantep yok idi. Bırakın finallere gitmeyi gruptan çıkamıyordu.
​Ta ki 2016 yılına kadar!!!! 2016 yılında bir araya gelen ekip üyeleri “Kamuoyu gözünde Halkoyunlarını gençlere ,çocuklara ve ailelere sevdirmek ,halk oyunlarını cazibe merkezi haline getirmek. Ve Gaziantep’i tekrar eski şatafatlı günlerine döndürmek “ gayesi ile yola çıktı. Bu gayeyi kendine şiar edinen kişilerle bu ekip genişlemişti.2016 yılda başlayan yeni bir ruh, yeni br ekip çalışması 2018 de meyvelerini vermeye başlamış,20 yıl sonra Türkiye birinciliği ilimize gelmişti. Bireyselliğin değil ekip çalışmasının sonucu olarak 2018 yılından itibaren de Türkiye Halk Oyunları Federasyonu içinde yönetim ve kurullar bazında güçlü pozisyonlar elde edilmişti. Ve nihayetinde 2021 de Türkiye Halk Oyunları Federasyonu yönetim kurulu üyeliği,2022 de Türkiye Halk Oyunları Federasyonu yönetim kurulu üyeliği ve icra kurulu üyeliği, Merkez Hakemde iki asil üye, Federasyon kurullarının hemen hemen hepsinde üyelik ve kurul başkanlığı gibi kazanımlar elde edildi.
​Bu süreç içinde iki adet Türkiye Şampiyonası, bir adet gurup yarışması ve eğitim çalıştayları düzenledi. Bu organizasyonlar ile ilgili bizi seven sevmeyen herkes taktir etti.. Gaziantep ilini temsilen giden okul ekiplerimiz ve derneklerimiz ulusal bazda Türkiye dereceleri elde ettiler.
​Bu durum Türkiye Halk Oyunları Federasyonu içinde güçlü pozisyonda olan grupları rahatsız etmiş ve güçlü bir Gaziantep ile baş etmenin zorluğunu yaşamaya başlamışlardı. İşin üzücü yanı ekip çalışmasına inanmayan ,kendi menfaatleri için çaba harcayan Gaziantep halk oyunları paydaşlarından bazı kimseler Gaziantep’e tavır alan yönetim dışındaki güçlerle ortak hareket ederek sosyal medyadan FEYK hesaplarla saldırıya geçmiş , kamuoyu oluşturmaya çalışmışlardır. Bu arkadaşlar sosyal medya silahşörlüğünü bir meziyet olarak kabul eden şahsiyetsizlerdir. Bu şahsiyetsizlerin üzerindeki Halk oyunları kıyafetini çıkardıklarında çıplak kalacakları, toplum içinde bir statülerinin olmadığı gün gibi aşikardır.
​Gaziantep ilinin güçlü olmasını istemeyen il dışındaki gruplar il içindeki ben merkezci yol arkadaşları ve Federasyon dışında yönetime sufle veren derin güçler birlikte hareket ederek son 6,7 yılda elde edilen kazanımları yok sayarak. ilde ve sosyal medyada bir kaos ortamı oluşturmaya çaba harcamışlardır. Federasyon dışındaki derin güçlerin kendi sözleri ile “GAZİANTEP’i PAÇAVRAYA ÇEVİRECEKLERİ hayaline kapılmışlardır. Bu hayal ile işbirlikçilerini motive etmeye çalışmışlardır.
​Buna dair en önemli iki organizasyonda meydana gelen olaylar ve kurgulanan senaryolar Gaziantep ilini itibarsızlaştırmak, Gaziantep halk oyunları çalışmalarını Türkiye’nin gündemine yerleştiren bu ekibe sosyal medyadan saldırılar başlamıştır. Buna örnek olarak
​1-18 Kasım 2023 cumartesi tarihinde ilimizde ŞAHİNBEY KÜLTÜR VE KONGRE MERKEZİNDE gerçekleşen Geleneksel Düzenlemesiz dal yarışması tam bitecekken yarışmacı olan BİNGÖL ekibi sahne arkasından galiz küfürler ederek salondaki hakemlere ve seyircilere saldırmışlardır. Saldırı anında bazı hakemler yaralanmış ve hastanede tedavi altına alınmışlardır. Özellikle yarışmada görev alan ulusal hakemlerimize yönelik gerçekleşen bu saldırıda; iki hakem arkadaşımız hastanede müşahede altına alınmasına varan sonuçlar doğurmuştur. Ayrıca seyircilerden yaralananlar olmuştur. Bizler kamuya ait olan bir mekanda ve resmi bir yarışmada resmi olarak yapılması gerekenleri yaptık. Sosyal medya silahşorlüğü kamuya ait işlerde yürümez. Mahalle arası diyaloglarda geçerli bir davranış türüdür….Belirli bir düzeydeki insanların yer aldığı bir mecra değildir. Bu bağlamda ;
A)Sözlü eleştirilen bu ekip olayı karakola intikal ettirmiş . Bingöl ekibi karakola götürülmüş ifadeleri alınmış; adli vaka olarak kayıt altına alınmıştır. Olay kamu davasına dönüşmüştür.
Olayı çıkaran Bingöl ekibi kulübünün diskalifiye edilmesi için ilgili disiplin maddeleri hatırlatılmış, federasyon yönetime etki eden dış güçlere rağmen olay tüm çıplaklığı ile ortada ve belgeli olduğu için oyunculara gerekli disiplin cezası verilmek üzere disiplin kuruluna sevk ettirilmiş ve tutanak altına alınarak olay resmileştirilmiştir. Bunun üzerine 20 Kasım 2023 te tarihinde THOF web sayfasından Bingöl ekibinin diskalifiye olduğu resmen ilan edilmiştir.
C) Yaralanan hakemlerin hastane süreci de yakından izlenmiştir.
D) Bu yaşanan olaylar için Türkiye Halk Oyunları Federasyonu nezdinde bir kınama yazısı yazılması için mücadele edilmiş ,fakat federasyon bu konuda federasyon dışındaki derin güçlerin baskısı ile bunu yazmaktan kaçınmıştır.
Bu süreçte ev sahibi olmamız ve resmi görevlerimiz nedeniyle sessizliğimizi , nezaketimizi koruduk. Hâlâ soru işaretleri ile dolu olan bu kavgayı misafirperverlik anlayışımızı yitirmeden içimize attı!!!!. Bu kavgayı Bingöl ekibinin tek başına yapmadığı başka iş birlikçileri olduğu ,olaylar sonrası salonda olanlar ve sosyal medyada yapılan mahalle ağzıyla linçler, buna en güzel örneklerdir. Bizler acımızı içimizde yaşadık. Günlerce misafir ettiğimiz ve birlikte olduğumuz bazı federasyon görevlileri kapalı kapılar ardında Gaziantep GAHOT GSK adına diskalifiye tutanağı tutmuş ve yarışmadaki çıkarılan kavgayı Gaziantep Ekibi üzerine yıkmaya çalışmıştır. Fakat görüntüler incelenip olaylarda Gaziantep ekibine mensup kimse olmadığı ortaya çıkınca THOF resmi Web sitesinde 20 Kasım 2023 günü açıklama yapılmış ve Gaziantep GAHOT GSK ekibi Türkiye ikincisi olarak ilan edilmiştir. Gaziantep GAHOT GSK kimler hangi amaçla diskalifiye ettirilmek istenmiştir. Bunu da kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz. Bizler kimler olduğunu biliyoruz ama edebimizden susuyoruz!!!!!
​2-10 Aralık Denizli Gençler Türkiye Şampiyonasında yaşanılanları kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Gaziantep te yapılan final yarışmasındaki plan tutmamış aynı senaryo Denizli finalinde de oynanmıştır. Topluluğumuzun sahne performansı tüm camia tarafından izlenmiş ,ittifakla beğeni ve tebrik mesajları tarafımıza gelmiştir. Gaziantep de yaşanılan olaylar göz önünde bulundurulduğundan sporcular ödül törenine n can güvenliğini sebebi ile çıkmamış ve yarışma alanını terk etmek istemişlerdir.
Fakat birileri tarafından kapılar kilitlendiğinden dolayı sporcular dışarı çıkamamış ve Diyarbakırlı bir takım Federasyon yetkilileri ve oyuncuları tahrik edilerek seremonide elde edilemeyen kaos burada oluşturulmaya çalışılmıştır..
​Bu süreçte bu olayların arkasını önünü bilmeyen sosyal medya silahşorları bizleri seviyesiz bir tartışma ortamına çekmek istemişler ve babayiğitçe tüm “FEYK “hesaplardan saldırmışlardır. Gaziantep’in güçlü olmasını istemeyenler il içindeki işbirlikçileri ile Türkiye Halk Oyunları Federasyonu içinde Gaziantep’i ekarte etmek güçsüzleştirmek adına güçlerini birleştirmişlerdir. Gaziantep adına buna seyirci kalmamız beklenemezdi. Bu güne kadar tüm beklememizin nedeni resmi kimliğimizin olması ve her şeyin resmi kanallardan halledilmesi içindi.
​Gaziantep GAHOT GSK nın Türkiye ikinciliği tescillendi. Şehitkâmil Halk Eğitim Merkezi GSK’ne isnat edilen suçlama için Denizli Nihat ZEYBEK kongre merkezinden kamera görüntülerine ulaşılmış ve herhangi oyuncunun yarışma anında ve alanında bir olaya karışmadığı, kamu malına herhangi bir zarar vermediği tespit edilmiştir. Bu yüzden isnat edilen suçlama asılsız olup ; disiplin kurulundan bir ceza çıkmayacaktır. Eğer ceza çıkarsa tahkim kurulundan ve spor mahkemelerinden gerekli takibi avukat dostlarımızla yapılacaktır. Bizler yol arkadaşları olarak Gaziantep adına son altı, yedi yıl yaptığımız ve Gaziantep’i getirdiğimiz nokta istatistiki olarak ortadadır. Biz hiç kavgacı ve kavga eden tarafta olmadık. Sosyal medya silahşoru olmadık. Mahalle kabadayısı jargonu ile konuşmadık ve davranmadık. Bizler sosyal medyadan kimseyle aynı seviyeye inmeyeceğiz.

“KİMSE KENDİ KİTABINA BAKMADAN BAŞKASININ ÖZETİNİ ÇIKARMASIN…..”
​Bizler yol arkadaşları olarak misyonumuzu tamamladık. Görev yaptığımız süreç içerisinde hiçbir ilin ve bölgenin içişlerine karışmadık ,kapalı kapılar ardında yapılan pazarlıklarda bulunmadık ve Gaziantep adına olması gereken duruşu gösterdik. İktidarı ve gücü ele geçireceğiz diye salyalarını akıtarak nara atanları bizden daha iyisini yapmalarını heyecanla bekleyeceğiz. Ayrıca bundan sonra yapılacak olan bütün usulsüz iş ve işlemlerin (sosyal medya dahil) resmi olarak tüm kurumlarda takipçisi olacağız.
​Bütün bu yaşanılanlardan sonra Thof’un yönetim anlayışındaki sıkıntılarını kabul edemiyoruz .Ayrıca dışardan kurumsal kimliği olmayan kişiler tarafından müdahaleler ile yönetilmesini doğru bulmuyoruz.
​Bu bağlamda Yönetim kurulu ,İcra kurulu üyeliği ,kurul başkanlığı ve kurul üyeliklerinden istifa ettiğimizi bildirir, Tüm Halk Oyunları emekçilerine saygılarımızı sunarız.
Ebru ÖĞÜTMEN THOF Yönetim ve İcra kurulu üyesi
M.Bülent BİLGİÇ THOF il Tems. Ve Bölge Koord.
Hayrettin KERVANCİ THOF MHK üyesi
H.Önder YILDIZ THOF MHK üyesi
S.Haydar DEMİR THOF AR-GE Projeler ve İstatistik Kurul BŞK
Hüseyin DEVECİ THOF Yarışmalar ve Festivaller Kurulu Üyesi
Garip ERCAN THOF Teknik Kurul Üyesi
Ercan KARATEKE THOF AR-GE Projeler ve İstatistik Kurul Üyesi
M.Ali DUVAR THOF AR-GE Projeler ve İstatistik Kurul Üyesi
M.Suat Güzel THOF AR-GE Projeler ve İstatistik Kurul Üyesi
Mehmet KÖROĞLU THOF AR-GE Projeler ve İstatistik Kurul Üyesi

18 Ara 2023 - 15:18 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazispor Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazispor hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazispor editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazispor değil haberi geçen ajanstır.